Rozwój bez granic
+48 733 038 068
info@amakids.pl
24.06.2019
Udostępnij: 1
 • Facebook
552

PLANOWANIE POŻYTECZNYCH WAKACJI

Już zaczęły się letnie wakacje! Miesiące odpoczynku muszą być starannie zaplanowane. Codzienne siedzenie przed tabletem i komputerem szybko się znudzi i nie przyniesie żadnych korzyści. Dzieci i rodzice powinni stworzyć wspólny plan odpoczynku, wybrać wycieczki, rozrywkę i zajęcia edukacyjne, które mogą wywołać szczere zainteresowanie i mieć korzystny wpływ.

Kwestia, czy zmusić dzieci do nauki w czasie wakacji letnich jest kontrowersyjna. Podczas roku szkolnego dzieci są nie mniej zmęczeni niż dorośli. Pamiętasz siebie w dzień przed urlopem? W ostatnich dniach roboczych zmęczenie kumuluje się, a wydajność pracy gwałtownie spada. To samo dzieje się z uczniami.

W okresie letnim w programie rekreacyjnym powinny znajdować się: sport, spacery oraz turystyka. Jeśli chodzi o zajęcia ważne są dwie rzeczy:

 • trzeba przeznaczyć czas na przeczytanie zalecanej literatury;
 • jeśli istnieją poważne luki wiedzy, problemy z wynikami w nauce, to wskazane jest wybranie zajęć, które poprawią pamięć i zwiększą szybkość myślenia i poziom inteligencji.

JAK SPĘDZIĆ WAKACJE PRAWIDŁOWO?

Wielu rodziców nie tylko chce, aby jego dziecko odpoczywało podczas wakacji, ale także chce, aby nauczył się czegoś nowego. Dlatego wiele matek i ojców zastanawia się jak spędzić wakacje z zyskiem. Zatem trzeba przestrzegać ważnych rzeczy:

Nie zmieniaj planu dnia. Wstawanie i chodzenie do łóżka, śniadanie, obiad i kolacja, a także kąpiel powinna odbywać się w tym samym czasie. Ważne jest również, aby pamiętać, że czas wszystkich procedur musi odpowiadać wiekowi dziecka.

Pamiętaj o zrównoważonej diecie. Dziecko to rozwijający się organizm, który potrzebuje witamin i minerałów, a latem tych wystarczająco dobrych. Ciepły sezon to pora jagód, owoców i warzyw. Dlatego staraj się karmić swojego syna lub córkę tymi zdrowymi produktami, na ile to możliwe.

Uprawiaj sport. Latem, gdy pogoda na zewnątrz jest świetna wystarczy popływać w stawie, a na plaży pograć w siatkówkę lub badmintona. Nie zapomnij także o innych sportach, które można uprawiać na świeżym powietrzu: piłce nożnej, koszykówce, tenisie, czy też golfie.

Zapoznaj dziecko ze sztuką. Teraz w wakacje kiedy ma wolny czas, możesz iść z nim do muzeów, galerii, teatrów lub na wystawy.

GDZIE SPĘDZIĆ WAKACJE?

Najbardziej idealną opcją jest wyjazd z całą rodziną nad morze, gdzie można nie tylko pływać, ale także zobaczyć zabytki innego miasta albo kraju. Jeśli nie ma takiej możliwości, wyślij syna lub córkę do dziadków we wsi, gdzie dziecko zawsze będzie najedzone i będzie mogło dużo chodzić na świeżym powietrzu. Możesz kupić dziecku bilet do obozu dla dzieci, gdzie wykwalifikowani nauczyciele będą się nim opiekować, a on nie będzie się nudził. Jeśli żadna z tych opcji Ci nie odpowiada spróbuj wziąć kilka dni wolnego od pracy, aby spędzić czas z dziećmi. W końcu praca jest pracą, ale najważniejsza jest rodzina.

ZAJĘCIA RAZEM Z DZIECKIEM PODCZAS WAKACJI

Optymalna równowaga stresu fizycznego i psychicznego dla ucznia jest trudna do zapewnienia w domu. Dlatego ważne jest, aby myśleć o pozytywnych wakacjach. Obecny format rekreacyjny to obóz letni dla uczniów. Oto kilka z jego zalet:

 • zazwyczaj kompleksy rekreacyjne znajdują się w strefie podmiejskiej, w pobliżu zbiorników wodnych i lasów. Zmiana środowiska miejskiego na naturalne wpływa korzystnie na stan emocjonalny dzieci;
 • w obozie reżim dnia jest wyraźnie przemyślany. Harmonogram zajęć, wypoczynek oraz jedzenie opracowane jest przez ekspertów z uwzględnieniem wieku dzieci. Zgodność z codziennymi rutynowymi dyscyplinami ma korzystny wpływ na zdrowie;
 • tutaj dzieci komunikują się, znajdują nowych przyjaciół, przyzwyczajają się do niezależności i rozwijają umiejętności poprawnego zachowania się w zespole.

Jak pożytecznie spędzić wakacje? Centra rozwoju organizują półkolonie letnie, w których gry, konkursy, wycieczki, czy też zawody sportowe są połączone z zajęciami intelektualnymi. Oferowane są skuteczne programy, a w tym:

 • arytmetyka mentalna;
 • memorika;
 • liberika.

Opanowanie postępowych metod wśród rówieśników przynosi wiele pozytywnych emocji, nowych odkryć i tworzy użyteczne nawyki.

KILKA WSKAZÓWEK LETNIEGO PLANOWANIA WAKACYJNEGO

Rodzaj, miejsce oraz format odpoczynku powinny uwzględniać indywidualne cechy dziecka, a także jego wiek. Psychologowie i pedagodzy doradzają, aby:

 • zapewnić wypoczynek niezależny (w letnim obozie dla dzieci) i rodzinny w okresie urlopu rodzicielskiego;
 • nie robić zbyt dużo różnych wydarzeń dla dziecka;
 • wziąć pod uwagę grafik dzienny dziecka.

Nadszedł czas, aby zaplanować wakacje!