Rozwój bez granic
+48 733 038 068
info@amakids.pl
13.06.2019
Udostępnij: 1
  • Facebook
851

Bezpieczeństwo dziecka na ulicy

Rodzice są blisko dziecka od pierwszych dni jego życia. Dlatego to oni są zobowiązani do wyjaśnienia zasad bezpiecznego zachowania nie tylko w domu, ale także na ulicach i drogach. Z czasem dziecko dojrzewa, a już w szkole podstawowej wielu dorosłych przestaje prowadzić i odbierać dziecko ze szkoły, dlatego głównym zadaniem kochających rodziców jest wyjaśnienie, jak zachowywać się wobec obcych i w nietypowych sytuacjach. Zachowanie dzieci w wieku szkolnym nie zawsze jest racjonalne, więc musisz sprawić, by dziecko zrozumiało jak ważne jest poznanie zasad bezpieczeństwa na ulicy.

Jakie niebezpieczeństwa czekają na dziecko na ulicy?

Bezpieczne zachowanie dziecka na ulicy w różnych sytuacjach jest łatwiejsze ze względu na to, że wie o niebezpieczeństwach, które na niego czekają.

  • Droga. Dziecko musi nauczyć się w dzieciństwie zasad ruchu drogowego.
  • Budowy i przedsiębiorstwa chemiczne. Dziecko powinno wiedzieć, że nie może wejść na terytorium, które jest ogrodzone.
  • Garaże i opuszczone domy. Mogą tam żyć narkomani, alkoholicy, ludzie bez określonego miejsca zamieszkania. Dziecko musi ich unikać.
  • Źle oświetlone i opuszczone miejsca. Podobne niebezpieczeństwo.
  • Nieznajomi. Dziecko powinno wiedzieć, że każdy nieznany mężczyzna lub kobieta może okazać się złodziejem. Obcy może być także chuliganem, a nawet bardziej niebezpiecznym przestępcą. Wyjaśnij mu, że nie może uwierzyć nawet słodkiej starej kobiecie, ponieważ może być pomocniczką bandytów.
  • Rówieśnicy są agresywni. Nie wszystkie dzieci wychowywane są przez rodziców zgodnie z normami moralnymi i etycznymi. Dlatego dziecko musi być przygotowane na to, że szalejący rówieśnicy będą go trzymać i mogą chcieć zabrać teczkę lub kapelusz. Wyjaśnij wcześniej swojemu synowi lub córce jak zareagować. Ćwicz tę sytuację w domu, aby dziecko było gotowe.

Co powinno wiedzieć dziecko przed wyjściem z domu?

Nie bądź leniwy, mów do swojego dziecka codziennie, że komunikowanie się z nieznajomymi na ulicy jest niebezpieczne oraz, że nie powinien brać od nich rzeczy, a także odprowadzać starszej osoby do domu. W tym celu jest pełno dorosłych, którzy są w stanie rozwiązać problem nieszczęsnego przechodnia. Jeśli jest wykorzystywana siła do dziecka na ulicy, musi on oczywiście krzyczeć głośno i wezwać pomoc. Również surowo zabrania się siedzieć w samochodzie nieznajomego, a także mówić nieznajomym gdzie są teraz rodzice.

Reguły ruchu drogowego – wiedza należąca do jednej z pierwszych, której dziecko musi nauczyć się na pamięć, jeśli przenosi się z punktu A do punktu B bez osoby dorosłej. Uczeń musi mieć jasność co do tego, co zbliża się do jezdni, nawet na jego własnym podwórku.

Imiona i nazwiska rodziców dziecko nauczyło się jeszcze w przedszkolu. Teraz trzeba poszerzyć wiedzę w tym zakresie, dlatego należy podać informacje o adresie stałego pobytu i numerach telefonów mamy i taty na pamięć. Informacje te mogą być konieczne dla funkcjonariuszy policji, jeśli dziecko zginie i nie będzie miało przy sobie telefonu komórkowego.

Nie warto też wykazywać statusu społecznego dziecka i poziomu zamożności rodziny, na ulicy lepiej jest, aby dziewczęta nie nosiły biżuterii i innych jasnych akcesoriów podczas samotnego spaceru. Przyciąga to złodziei i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Klucz do mieszkania też nie powinien być widoczny, aby wszyscy mogli go zobaczyć, lepiej ukryć go w kieszeni.

Błyskawica, burza z piorunami, grad – dziecko powinno wiedzieć o niebezpiecznych zjawiskach naturalnych i jak zachowywać się poprawnie w tych przypadkach. Zbliżanie się i głaskanie bezpańskich psów również nie jest tego warte. Mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób lub po prostu być rasą agresywną, co jest generalnie obarczone tragicznymi wydarzeniami.

Dzieci w wieku szkolnym mogą być już informowane o chorobach społecznych, takich jak gruźlica, HIV, czy też zapalenie wątroby. Słuszne jest wyjaśnienie, w jakich przypadkach osoba może się nimi zarazić.

Bycie bezpiecznym nie jest wcale trudne, jeśli dziecko zna zasady od najmłodszych lat. Ostrzegany jest uzbrojony! Bezpieczeństwo na ulicy powinno być przede wszystkim dla dzieci.

W jaki sposób dziecko musi się zachowywać w różnych sytuacjach

Bezpieczne zachowanie na ulicy jest bardzo ważne dla dzieci. Dlatego dziecko musi wiedzieć, co robić w różnych sytuacjach.

Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy obcy zbliżają się do syna lub córki. Dziecko powinno wiedzieć, że nie można z nimi porozmawiać, niemożliwe jest zabranie czegokolwiek z ich rąk, cokolwiek oferują. Musi natychmiast od niego uciec, najlepiej w zatłoczone miejsce. Jeśli na przykład stosuje się przemoc fizyczną wobec dziecka, wciągane jest do samochodu za kurtkę lub brane w ramiona, wtedy powinno wiedzieć, że w tym przypadku dopuszczalne jest głośne krzyczenie i płacz pod każdym względem, aby przyciągnąć uwagę obcych. Musi też kopnąć nieznajomego, ugryźć go lub uszczypnąć.

Jeśli Twoje dziecko nadal chodzi do przedszkola wyjaśnij mu, że zabiorą go tylko członkowie rodziny. Jeśli ktoś podszedł do niego i powiedział: „Mama poprosiła mnie, żebym zabrał Cię do domu”, nie można mu ufać.

Oczywiście dziecko musi znać zasady ruchu drogowego. Od najmłodszych lat wyjaśnij mu, co to jest sygnalizacja świetlna, dlaczego nie może przejść przez ulicę przed transportem publicznym i kiedy nie może wejść na jezdnię.

Jeśli idąc drogą Twoje dziecko minie wysypisko śmieci, plac budowy, zakład lub zbiornik wytłumacz mu, że nie można się do nich zbliżać, ponieważ mogą one ukrywać zagrożenie.