Rozwój bez granic
+48 733 038 068
info@amakids.pl
23.09.2019
Udostępnij: 1
  • Facebook
809

RADY DOTYCZĄCE ZWIĘKSZENIA SZYBKOŚCI CZYTANIA

Na przestrzeni życia, poczynając od szkolnej ławy, człowiek musi przyswajać informacje. Do mózgu trafia niesamowita liczba wiadomości wymagających przetworzenia.  Dane dźwiękowe i wizualne odbierane są łatwiej, niż tekstowe. Ludzie potrafiący szybko czytać, zawsze znajdują się na wygranej pozycji: tracą oni mniej czasu na przyswojenie wiedzy. W każdym wieku warto nauczyć się szybkiego czytania, aby udoskonalić umiejętność i pomóc swojemu mózgowi.

Sprawdzenie szybkości czytania

Statystyczny człowiek czyta 200 słów na minutę. Warto sprecyzować ten wskaźnik, aby poznać swój własny wynik.  Test na szybkość czytania można wykonać online, oferuje go wiele źródeł internetowych.  Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z obecnej w telefonach aplikacji „minutnik”, czytanie tekstu przez minutę, a następnie dokonanie obliczenia. Wymagania dotyczące tekstu są następujące:

  • średni stopień trudności;
  • nowy, niespotkany wcześniej materiał;
  • ogólna tematyka, nie techniczna, czy wysoce wyspecjalizowana.

Wstrzymaj się jeszcze ze świętowaniem wysokiego wyniku. Spróbuj przekazać sens tego, co przeczytałeś. Głównym zadaniem jest dostrzec, zrozumieć sens, pojąć związki logiczne.

Trening

Osiągnięcie zarówno wysokiej prędkości czytania, jak i zrozumienia tekstu, możliwe jest na drodze ciągłych treningów. Jeśli samotne treningi są dla ciebie nudne, możesz skorzystać ze specjalnych lekcji, na których ćwiczenia prezentuje trener.  Wykładane są następujące techniki:

  • Wzrok skupiany jest wyłącznie na ważnych fragmentach; po nieistotnych częściach tekstu nasze oczy tylko „przemykają”;
  • umiejętność wyodrębnienia głównej myśli;
  • wyciszenie artykulacji. Nawyk wymawiania słów w myślach bardzo spowalnia proces;
  • eliminacja nawyku wracania do początku strony, zdania;
  • umiejętność angażowania widzenia peryferyjnego. Pomagają w tym ćwiczenia z tablicami Schulza.

Czas i wysiłek, poświęcony na naukę, są uzasadnione. Po opanowaniu technik szybkiego czytania możesz szybko przejrzeć pocztę elektroniczną, w ciągu kilku godzin przeczytać wielostronicową książkę, a zaoszczędzony czas wykorzystać na inne aktywności.

Szybkie czytanie dla uczniów

Dzieci, które czytają z trudem, mylą sylaby, nie zwracają uwagi na znaki interpunkcyjne, słabo rozumieją treść tekstu, nie potrafią wyodrębnić głównej myśli,  zapamiętać cech charakterystycznych, szczegółów. Słaba technika czytania stanowi jedną z przyczyn słabych wyników w nauce.

Specjalne kursy rozwijające dla dzieci pozwalają na szybkie przejście z kategorii słabszych do liderów. Jedną z propozycji jest Liberika, nowatorska, autorska metoda, pomagająca zacząć czytać pięciokrotnie szybciej, bardzo dobrze koncentrować uwagę, lepiej zapamiętywać informacje.

Szybko czytający człowiek posiada większy zasób informacji, niż inni. Warto dać dzieciom tę wyjątkową możliwość.