Rozwój bez granic
+48 733 038 068
info@amakids.pl
20.05.2019
Udostępnij: 3
  • Facebook
903

Zajęcia rozwojowe dla dzieci

Z rozwojem społeczności, zajęcia dodatkowe przeszły od prostego nauczania do formatu umiejętności szkoleniowych, które będą przydatne do udanego życia. Aby dziecko mogło być gotowe do przyjęcia programu nauczania, rodzice powinni zastanowić się, jak zostanie zorganizowane przygotowanie dziecka do szkoły.

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko w przyszłości miało tak ważne umiejętności jak zbieranie informacji, analizowanie ich, podejmowanie decyzji na poziomie intuicyjnym i logicznym, tworzenie i wdrażanie pomysłów, oprócz obowiązkowego programu edukacyjnego możesz użyć dwóch kierunków rozwoju:

  1. Niezależne zajęcia rozwojowe dla dzieci w domu.
  2. Działania edukacyjne dla dzieci w centrum rozwoju dzieci przy użyciu jednej z nowoczesnych metod.

Lepiej jest połączyć obie te opcje. Jeśli jednak możliwość studiowania w domu jest niewielka, musisz dokładnie podejść do kwestii wyboru programu rozwoju przedszkolaka.

Znaczenie zajęć rozwojowych

Każde dziecko ma swój charakter. Ważne jest, aby pomóc mu rozwijać się w sposób całościowy i harmonijny. Problemy powstają, gdy koncentrujemy się tylko na określonych

elementach, na przykład sporcie. Osobowość człowieka składa się z wielu elementów i ważne jest, aby od najmłodszych lat rozwijać się w pełni biorąc pod uwagę naturę, temperament, cechy psychologiczne, zdolności fizyczne, pragnienia i inne.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Jeśli mówimy o wczesnym wieku przedszkolnym 3-4 lat, to są to zajęcia rozwijające umiejętności motoryczne, porównania kolorów, kształtów oraz ich stosunku ilościowego. Ważne jest również rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

W wieku 5-7 lat zaczyna się budowanie związków przyczynowych, dziecko w grach musi myśleć, argumentować. To jest okres poznawania się w świecie, poszerzania horyzontów. Dobrze jest grać w gry słowne, które rozwijają logiczne myślenie, ponieważ przedszkolak już zna i używa różnych synonimów i antonimów w swojej mowie.

Najważniejszą rzeczą w tym okresie jest nie tylko nauka, ale także poszerzanie wiedzy, harmonijny rozwój możliwości dziecka.

Dzisiaj, podobnie jak wiele lat temu istnieje wiele zajęć, sekcji, kursów na rzecz rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym, które przekazują określone umiejętności, cechy charakteru lub poprawiają zdrowie fizyczne. Rodzice pragnąc, aby tożsamość ich dziecka była całościowa, zapisują go jednocześnie na kilka kierunków nadal nie uzyskując pełnego pokrycia wymaganych umiejętności.

W jakim wieku trzeba zapisywać się na zajęcia rozwojowe?

Od około 3 lat kończy się okres wczesnego dzieciństwa i rozpoczyna się wiek przedszkolny. Dziecko zaczyna się uczyć niezależności, określa granice między sobą, a rodzicami. Już coś rozumie i chce bardziej uważnie studiować otaczający go świat. Przyjrzyj się na dziecko bliżej i spróbuj zastosować początkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci. Najważniejszą rzeczą w tym wieku jest prawdziwa ocena jego indywidualnych cech. Jeśli wykonywanie ćwiczeń jest dla niego łatwe i proste, możliwe jest przejście do bardziej złożonych zadań, a jeśli ma jakiekolwiek trudności, możesz pozostawać dłużej w tych najbardziej początkowych. Ważne jest, aby nie wymagać od dziecka niemożliwego, nie denerwować się, jeśli coś pójdzie nie tak.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że lepiej jest zacząć przygotowywać się do przyszłej niezależności i sukcesu od najmłodszych lat. Od 4 lat zaczyna się etap aktywnego uczenia się, w tym wieku kładzie się fundament przyszłej osoby.

Artytmetyka mentalna dla udanego rozwoju dziecka

Wszyscy rodzice chcą podejść poważnie do wyboru zajęć rozwojowych dla dzieci. W końcu synowi lub córce należy pomóc w stworzeniu tej podstawy, na której całe życie zostanie zbudowane w przyszłości. Aby podstawa była silna i nie uległa zniszczeniu konieczne jest kompetentne i harmonijne rozwijanie umiejętności, które pomogą dostosować się w każdej trudnej sytuacji, przewidzieć dalsze działania, analizę, wyciągnąć wnioski i tak dalej. Jedną z opcji dodatkowego rozwoju osobistego może być opanowanie arytmetyki mentalnej od najmłodszych lat. Opiera się ona na fakcie, że dziecko wykonuje obliczenia nie tylko w głowie, ale również dwoma rękami. W wyniku polepsza się motoryka, pamięć, logika. Badania wykazały, że przy użyciu tej metody mózg wykorzystuje obie półkule jednocześnie polepszając połączenia między nimi. W przyszłości podejście do rozwiązywania niestandardowych sytuacji życiowych jest szybsze i bardziej jakościowe.

Program „Arytmetyka Mentalna” ma na celu nauczenie korzystania z narzędzi dwóch półkul mózgu w tym samym czasie. Jedna z nich - lewa, odpowiada za inteligencję, logikę, pamięć i koncentrację. Druga to kreatywność, intuicja, wyobraźnia i niezależność. Zajęcia rozwojowe dla dzieci, które ćwiczą obie półkule w tym samym czasie, pozwolą im nie tylko pomyślnie przejść przez szkolny program nauczania, ale także stać się osobą pewnie czującą się we współczesnych realiach życia.

Jak działa arytmetyka mentalna? Na pierwszy rzut oka nie jest jasne, jak takie pojedyncze działanie może wpłynąć na rozwój przedszkolaków i sprzyjać harmonijnemu rozwojowi dziecka. Rysunek rozwija wyobraźnię, szachy - koncentrację i umiejętność przemyślenia swoich działań, szermierka - szybkość reakcji. Arytmetyka mentalna zaczyna się od podstaw - od tego co dała natura.

Wykonując operacje matematyczne na liczydle jednocześnie dwoma rękami, dziecko trenuje umiejętności motoryczne, pamięć, wyobraźnię, logikę. Stopniowo przechodząc do liczenia w głowie rozwija pamięć wzrokową, uczy się koncentrować swoją uwagę na tyle, na ile to możliwe, poprawia umiejętności analityczne i szybkość myślenia. Dowiaduje się także, jak uzyskać odpowiedź na pytanie: „co?”, „Jak?” I „jak inaczej?”. To nie tylko przygotowanie dzieci do szkoły, ale także przygotowanie ich do wymagań dorosłego życia.

Oczywiście wszystkie te umiejętności są kluczowe dla dobrego samopoczucia Twojego syna lub córki w przyszłości. Poświęciwszy trochę czasu na zajęcia dodatkowe z arytmetyki mentalnej dasz swojemu dziecku podstawę, na której będzie mógł budować swoje wygodne życie.